Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Szampany w wyspecjalizowanych sklepach

Szampan jest symbolem luksusu i wyrafinowanej elegancji. Nic dziwnego, że wielu z nas kupuje go głównie na specjalne okazje. Sumy, które wydajemy wina z najwyższej półki, są pokaźne, dlatego nie warto podejmować tej decyzji pochopnie i zdawać się na przypadek. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z porady profesjonalisty – z tego względu lepiej jest wybrać się w tym celu do sklepu specjalistycznego, niż robić zakupy w supermarkecie lub zwykłym sklepie z alkoholami.

Większości z nas szampan kojarzy się z dobrą zabawą oraz świętowaniem specjalnych okazji, takich jak ślub, urodziny, jubileusz czy sukces zawodowy. Rzadziej sięgamy po „bąbelki” podczas relaksu przed telewizorem czy zwykłego spotkania ze znajomymi. Zresztą nawet wtedy, kiedy decydujemy się na świętowanie przy pomocy bąbelków, często wybieramy znacznie tańsze i mniej wykwintne wino musujące. Prawdziwy szampan jest bez wątpienia towarem luksusowym – tym mianem można określić wyłącznie wino musujące produkowane w Szampanii.

Rozpoznamy je po wysokiej cenie (najniższe kwoty zaczynają się od 100 zł, a najwyższe – przynajmniej w Polsce – dochodzą do 10000 zł) oraz adnotacji Champagne na etykiecie. Żadne inne wino musujące nie ma prawa takiej adnotacji zamieścić, gdyż oznacza ona, że wino zostało wyprodukowane na ściśle określonym terenie – w strefie apelacji AOC Champagne.

pomoc ekspertow w wyborze szampanowOczywiście koneser bez problemu rozpozna prawdziwego szampana w procesie degustacji, biorąc pod uwagę jego walory aromatyczne i smakowe. Czasem są to uniwersalne kryteria takie jak rodzaj musowania, kwasowość, długość finiszu, a innym razem bardzo subiektywne odczucia – określane jako elegancja i wyrafinowanie, bogata paleta aromatyczna, harmonijny, zbalansowany smak itp.

Warto wiedzieć, że ze względu na specyfikę klimatu w Szampanii (obfite opady, niskie temperatury, a czasem nawet przymrozki) wypracowano wyjątkową technikę fermentacji, zwaną „metodą szampańską” (méthode champenoise) lub metodą tradycyjną. Jej charakterystyczną cechą jest tzw. „druga fermentacja”, która zachodzi w butelce zamkniętej kapslem. W konsekwencji powstają naturalne bąbelki – w przeciwieństwie np. do najtańszych win musujących, do których sztucznie wtłaczany jest dwutlenek węgla. Niemniej jednak sama metoda szampańska produkcji nie oznacza, że mamy do czynienia z prawdziwym szampanem – wiele win musujących wyższej jakości również jest tworzonych przy użyciu tej metody.

Skoro więc ustaliliśmy, że prawdziwy szampan jest towarem luksusowym, należy zastosować wobec niego metody zakupu stosowane również wobec innych dóbr luksusowych. A tych, jak wiadomo, nie kupuje się w przypadkowych miejscach. Oczywiście, możemy wybrać się do jakiegokolwiek supermarketu lub sklepu monopolowego i prawdopodobnie znajdziemy tam przynajmniej jedną butelkę wina musującego AOC Champagne. Jednak czy naprawdę mamy ochotę słono zapłacić za apelację Champagne, nie dysponując odpowiednio szerokim wyborem? Zdecydowanie lepiej będzie wybrać sprawdzone, specjalistyczne miejsce, w którym będziemy mogli przebierać w różnych rodzajach szampanów, a także skorzystać z pomocy wykwalifikowanego personelu. Poza najczęściej spotykanymi „brut sans année” (szampany wytrawne nierocznikowe), możemy zdecydować się przecież na wino rocznikowe, propozycje demi-sec, a może extra brut, a nawet szampana różowego!

 

Jakie korzyści przyniesie nam postawienie na ofertę sklepu takiego jak Dom Szampana?

 

Duży wybór

duzy wybor szampanowNie oszukujmy się: żaden zwykły sklep z alkoholami, o supermarketach nie wspominając, nie zaoferuje nam dużego wyboru szampanów z tej prostej przyczyny, że najbardziej luksusowe z win musujących nie wchodzą w zakres codziennych zakupów większości Polaków. Supermarkety, dyskonty oraz sklepy monopolowe zaopatrują się głównie w towary, które cieszą się dużą popularnością – stąd raczej trudno wymagać od nich wielu rodzajów szampana, co więcej - często nawet ten jeden dostępny rodzaj nie spełnia podstawowych wymogów jakościowych.

Natomiast w Domu Szampana możemy wybierać spośród 300 różnych szampanów! To naprawdę imponująca liczba, która zapewnia sklepowi pierwsze miejsce w Polsce pod tym względem. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wyjdziemy ze sklepu z produktem najlepiej spełniającym nasze oczekiwania i – co równie ważne – najwyższej możliwej jakości w podanym zakresie cenowym.

Wysoka jakość

Mimo skupienia na szerokim wyborze, właściciele dbają również o to, by wszystkie dostępne szampany odznaczały się nienaganną jakością. Idąc do pierwszego lepszego marketu, nigdy nie wiemy, na jakie wino trafimy. Jeśli nie znamy się na ocenianiu tego typu produktów, możemy paść ofiarami manipulacji i wyjść ze sklepu nie z szampanem, a z dużo niższej jakości winem musującym. Albo z „szampanem supermarketowym”, czyli winem powstałym faktycznie na terenie apelacji Champagne, ale nie będącym owocem starannej selekcji profesjonalistów i pozostawiającym wiele do życzenia jeśli chodzi o paletę aromatów i smaków. Jeśli zależy nam na podkreśleniu wyjątkowej okazji dobrej jakości szampanem, zdecydowanie lepszym ruchem będzie udanie się do sklepu specjalistycznego, w którym nad doborem asortymentu czuwają eksperci. W Domu Szampana znajdziemy zarówno wina największych marek, jak i te od drobnych, butikowych wytwórców, którzy samodzielnie produkują szampana i to wyłącznie z winogron pochodzących z własnych winnic. Takie wina z reguły są najlepszym odzwierciedleniem terenu, z którego pochodzą, czyli terroir. Zwykle są to małe arcydzieła apelacji Champagne o bardzo spersonalizowanym, dopracowanym charakterze.

Pomoc ekspertów

pomoc ekspertow w wyborze szampanowIdąc do sklepu, nie zawsze wiemy, jakie są nasze dokładne oczekiwania i jakimi kryteriami będziemy się kierowali przy wyborze szampana. Niestety, wybierając się do supermarketu lub dyskontu, trudno liczyć na fachową pomoc - jesteśmy tu bowiem skazani na własną wiedzę i intuicję lub przypadkowe porady osób nie mających do czynienia z tego typu winami. Jeśli zaś wybierzemy wyspecjalizowany sklep, taki jak Dom Szampana, możemy liczyć na wsparcie pracujących tam ekspertów. Personel takich miejsc składa się z pasjonatów, dla których szampany są nie tylko pracą, ale również (a może przede wszystkim) pasją i prawdziwą przyjemnością.

Możliwość degustacji

Ostatecznie, głównym celem spożywania szampana jest docenienie jego walorów smakowych. Nie ma sensu wydawać niebagatelnych sum na trunek, który po prostu nie będzie nam smakował. Jeśli jeszcze nie jesteśmy pewni, jakie aromaty najpełniej odpowiadają naszym upodobaniom oraz na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę kupując szampana, możemy wziąć udział w jednej z cyklicznych degustacji, które organizuje Dom Szampana. Profesjonaliści dobierają wina tak, by zarówno laicy, jak i koneserzy przeżyli prawdziwą ucztę zmysłów i mieli możliwość stworzenia własnej palety smaków, które najbardziej trafiają w ich gusta. Co istotne, w sklepie specjalistycznym przy ul. Przeskok 2 można spróbować szampana również poza zorganizowanymi degustacjami – na co dzień bowiem działa tu mini champagne bar, który sprzedaje wybrane szampany (co tydzień inne) na kieliszki.

Prezenty, specjalne okazje

Profesjonalni doradcy Domu Szampana pomogą również w wyborze szampana na prezent – zarówno dla początkującego smakosza bąbelków, jak i konesera apelacji Champagne. Wybierając podarunek w sklepie specjalistycznym mamy możliwość odejścia od stereotypowych rozwiązań i dobrać takie wino, które nie tylko spełni, ale i przekroczy oczekiwania obdarowanej osoby, pokazać coś zupełnie niszowego i wyjątkowego. Oczywiście taki prezent może być zapakowany w odpowiednie pudełko lub elegancką torbę. Na innego rodzaju specjalne okazje Dom Szampana oferuje możliwość zakupu już schłodzonego szampana, gotowego do degustacji – wystarczy dwie godziny wcześniej poinformować sklep o takim zamiarze i wybrane wino w optymalnej temperaturze będzie czekało na swojego nabywcę.