Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Szampany - najlepszy wybór

Wszyscy wiemy, że szampan nie należy do tanich przyjemności. O jego smaku krążą legendy i nie ma w tym niczego dziwnego, skoro nie każdy z nas miał okazję choć raz go skosztować. Oryginalne wino musujące z Szampanii jest produktem luksusowym, odznaczającym się nie tylko wysoką ceną, ale również znakomitą jakością. Okazuje się jednak, że szampan szampanowi nierówny. Nawet w obrębie tak ekskluzywnej kategorii można wyróżnić pozycje nieco bardziej przystępne i szczególnie drogie. Jeśli marzy nam się luksus z najwyższej półki, warto sięgnąć po te drugie. Z pomocą przychodzi nam portal WineSearcher.com, który sporządził listę 10 najdroższych na świecie butelek szampana (warto zaznaczyć, że zestawienie dotyczy butelek o pojemności 0,75 l – istnieją bowiem jeszcze droższe butelki o większej pojemności).

10. Bollinger Vieilles Vignes Françaises Blanc de Noirs

Dziesiąte wino musujące w tej kategorii zostało wyprodukowane przez markę Bollinger. Jest to najdroższy szampan z oferty tego domu, wytworzony z dwóch specjalnie wyselekcjonowanych parcel winorośli. Nakład wynosi jedynie 3500 butelek – nic więc dziwnego, że każda z nich osiąga cenę 775 amerykańskich dolarów.

9. Dom Pérignon Plénitude 2 Rosé

Marki Dom Pérignon chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Szampan ten produkowany jest przez Moët et Chandon, a jego nazwa jest swoistym hołdem dla dom Pierre'a Pérignona, benedyktyna, który zrewolucjonizował sposób wytwarzania tego napoju alkoholowego. Co ciekawe, wszystkie winogrona używane do produkcji Dom Pérignon pochodzą z jednego rocznika, a jeżeli zbiory są nieudane, rocznik po prostu nie trafia do sprzedaży. Choć wino Dom Pérignon Plénitude 2 Rosé jest młodsze niż inny produkt tej marki o nazwie P3, nadal jest starszy o ok. dekadę od standardowego rocznika Dom Pérignon, w związku z czym kosztuje 799 dolarów.

8. Dom Pérignon Réserve de L'Abbaye 

Kolejny produkt być może najsłynniejszej szampańskiej marki. Od zeszłego roku wino to odnotowało znaczny spadek – z czwartego miejsca w rankingu na ósme. Obniżyła się również jego cena: wcześniej kosztowało 989, zaś dzisiaj 981 dolarów. Być może nie jest to spektakularna obniżka, ale wystarczyła, by zmienić zestawienie.

 7. Krug Clos du Mesnil 

Kolejne wino to produkt marki Krug, wyprodukowane ze szczepu Chardonnay, rosnącego na bodaj najsłynniejszej parceli – Clos du Mesnil, co przesądza o jego ekskluzywności. Butelka tego szampana kosztuje aż 1052 dolarów.

6. Dom Pérignon Œnothèque Rosé

Kolejne wino znanej na całym świecie marki Dom Pérignon. Szampan ten nie jest już produkowany, co oznacza, że jego cena raczej nie spadnie. Obecnie wynosi ona 1097 dolarów.

5. Dom Pérignon Plénitude 3 Rosé 

Cena 1550 dolarów za butelkę zapewnia temu różowemu szampanowi marki Dom Pérignon piąte miejsce w zestawieniu.

4. Dom Pérignon Plénitude 3 Brut 

Choć szampan ten odnotował w tym roku spadek (w zeszłym roku drugie miejsce na liście), wciąż zajmuje najwyższą pozycję wśród wszystkich produktów marki Dom Pérignon. Jest to również najstarsze wino wśród wszystkich arcydzieł z serii Plénitude – ma ok. 20-30 lat więcej niż standardowe roczniki. Nie dziwi więc wysoka cena, jaką trzeba zapłacić na butelkę: 1632 dolarów.

3. Boërl & Kroff Rosé 

To wino jest naprawdę wyjątkowe – powstaje jako mieszanka Pinot Meunier i Pinot Noir, przy użyciu specjalnej metody saignée. Przeciętna cena butelki wynosi ok. 2067 dolarów.

2. Krug Clos d'Ambonnay 

Wino to było zwycięzcą zeszłorocznego rankingu. Szampan Krug Clos d'Ambonnay produkowany jest z bardzo małej parceli Pinot Noir o światowej sławie. Do tej pory do sprzedaży trafiły tylko cztery roczniki. Krytycy rozpływają się w zachwytach nad jego smakiem, a choć jego cena niejednego mogłaby zwalić z nóg (wynosi bowiem 2383 dolarów!), w rzeczywistości można ją uznać za „okazję”, ponieważ koszt zakupu butelki tego napoju spadł na przestrzeni ostatnich pięciu lat.

1. Boërl & Kroff Brut

Szampan firmy Boërl & Kroff zamknięty został w oryginalnym pudełku wykonanym z lakierowanego drewna. Co ciekawe, wino to musi być chłodzone w specjalnym wiaderku. Szampan produkowany jest z winogron pochodzących z trzech małych parcel, zajmujących mniej niż hektar ziemi. Trzeba przyznać, że w tym przypadku niezwykle wysoka cena jest jak najbardziej uzasadniona  - smak tego wina to klasa sama w sobie. Średni koszt to 2809 dolarów – kwota ta została obliczona dla pojemności równej przeciętnej butelce, choć można je kupić jedynie w dużo większych rozmiarach.