Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Różne pojemności szampana

 

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że szampan to zawsze wino wielkiego formatu, ale mało kto dobrze orientuje się w dostępnych rozmiarach szampańskich butelek. Z reguły osoba nieco znająca się na winach wie, że standardowa butelka to 750 ml, że czasem można kupić mniejsze butelki w sam raz na dwa większe kieliszki, a szampany w wersji magnum (1,5 litra) są szczególnie cenione przez koneserów, bowiem jest to optymalny rozmiar butelki, który pozwala na najwłaściwsze rozwinięcie się aromatów i smaków w procesie starzenia.

Ale już mało kto orientuje się w obco brzmiących, mitologicznych nazwach butelek o różnych – często olbrzymich i z punktu widzenia zwykłego konsumenta zupełnie niepraktycznych – pojemnościach.

Zobaczmy więc, jakie mamy możliwości wyboru szampana pod względem wielkości butelki. Warto przy tym pamiętać, że o ile butelki magnum (1,5 litra) i demi-bouteille (0,375 ml) są dostępne w ofercie bardzo wielu producentów, a na indywidualne zamówienie bez problemu kupimy również np. szampana 3-litrowego, to zdecydowana większość przywołanych poniżej rozmiarów to domena kilku domów szampańskich, wyspecjalizowanych właśnie w oferowaniu klientom nietypowych rozmiarów butelek np. na specjalne okazje.

rozne pojemnosci butelek szampanaDwa najmniejsze rozmiary szampańskiej przyjemności to le quart („ćwiartka”) o pojemności 200 ml oraz demi-bouteille („połówka”), mieszcząca 375 ml cennego płynu. Małe butelki są relatywnie trudno dostępne - najczęściej spotkamy je w ofercie restauracji, linii lotniczych, hotelowych minibarach i dystrybutorach z szampanami. W polskich sklepach niełatwo kupić takie małe butelki, nawet najbardziej znanych marek. Głównie dlatego, że po pierwsze mało kto ma ochotę poprzestać na jednym kieliszku szampana, a po drugie zakup małej butelki jest niezbyt rozsądny pod względem cenowym. W zasadzie różnica w cenie pomiędzy demi-bouteille a standardową butelką jest zwykle dość symboliczna.

Następnie w naszym przeglądzie przychodzi kolej na najbardziej znany rozmiar, czyli standardową butelkę o pojemności 750 ml. O tym rozmiarze nie trzeba wiele mówić, bo jaki jest, każdy widział ? i nie budzi on specjalnych emocji, wszak zdecydowana większość win – i to nie tylko musujących – sprzedawana jest na rynku w tej właśnie pojemności.

Podwójna – względem butelki standardowej – porcja szampana mieści się w półtoralitrowej butelce zwanej magnum, która również jest bardzo często spotykana i niezwykle ceniona. Warto pamiętać, że cena szampana magnum to przeważnie więcej niż wskazywałaby prosta matematyka, a więc chcąc pokusić się o bliższą znajomość z szampanem magnum, należy przeznaczyć na to więcej środków niż na dwie standardowe butelki. Czyli wszelkie obliczenia rodem z supermarketowych promocji, gdzie napój w większej butelce kosztuje zwykle sporo mniej niż ta sama ilość napoju w mniejszej, nie mają tu zastosowania. Innymi słowy, jeśli chcecie wypić doskonałego szampana w imponującej, większej butelce, musicie wydać na to sporo więcej. I już.

Nadal często występującym rozmiarem, choć z uwagi na pojemność i cenę bez wątpienia dużo rzadziej sprzedawanym, jest butelka typu Jéroboam, która w swoim wnętrzu skrywa aż 3 litry musującego płynu. Jest to – zawsze robiący spore wrażenie na klientach – odpowiednik 4 standardowych butelek szampana, czyli rozmiar idealny na kameralną imprezę w gronie kilku oddanych fanów szampańskiego trunku lub na uroczysty toast w większym gronie.

Butelki sześcio i dziewięciolitrowe (odpowiednio: Mathusalem i Salmanazar) są wprawdzie przeważnie produkowane na specjalne zamówienie, ale kilka dużych marek ma je również w stałej ofercie, do kupienia w Polsce, choć na pewno nie w pierwszym lepszym sklepie z alkoholami. W sklepie Domu Szampana przy ul. Przeskok 2 z reguły jest dostępnych przynajmniej kilka butelek w tak dużych rozmiarach, a wiele innych można zamówić.

Kolejne rozmiary przytoczmy już tylko dla zaspokojenia ciekawości i przywołania używanej nomenklatury, bo to już szampańskie rzadkości, w Polsce obecne prawie wyłącznie na specjalne zamówienie (dodatkowo, większość producentów nie ma możliwości technicznych sprostania takiemu zamówieniu i swoją ofertę kończy na rozmiarze Jéroboam):


• Balthazar : 12 l (odpowiednik 16 butelek)
• Nabuchodonosor : 15 l (20 butelek)
• Salomon : 18 l (24 butelek)
• Souverain : 26,25 l (35 butelek)
• Primat : 27 l (36 butelek)
• Melchisédech : 30 l (40 butelek)