Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Gdzie pije się najwięcej szampana?

Za największych fanów szampana uchodzą oczywiście mieszkańcy ojczyzny tego trunku, ale od wielu lat systematycznie rośnie sprzedaż szampana poza granicami Francji. Aktualnie tyle samo szampana sprzedaje się we Francji, co poza nią – obecnie jest to niemal dokładnie 50%/50%. W 2017 r., wg danych CIVC, z ponad 307 milionów butelek 153 841 546 pozostało na terenie Francji, a 153 472 037 trafiło na eksport.

Największym rynkiem zewnętrznym dla szampana pozostaje Wielka Brytania – w 2017 r. sprzedano tam 27 762 045 butelek. Tu co prawda doszło do wyraźnego zmniejszenia wolumenu sprzedaży w porównaniu z poprzednimi latami, ale nie zmienia to faktu, że nadal najwięcej szampana eksportuje się do Wielkiej Brytanii.

Na drugiej pozycji plasują się Stany Zjednoczone – tu sprzedano przeszło 23 miliony butelek. Trzecie miejsce należy do Japonii z wynikiem 12 873 465 butelek i imponującym przyrostem (+17,6%). Na tym rynku szczególnym powodzeniem cieszą się szampany rocznikowe, różowe, a także demi-sec (pierwszy importer na świecie w tej kategorii).

gdzie pije sie najwiecej szampanaDużymi fanami szampana są również Niemcy (4. pozycja w zestawieniu z wynikiem ponad 12 mln butelek w 2017), Belgowie (9 mln butelek), Australijczycy (8,5 mln) i Włosi (7,3 mln). Kolejne miejsca w rankingu należą do Szwajcarów, Hiszpanów i Szwedów – z wynikami odpowiednio: 5,6 mln, 4,1 mln i 3,3 mln butelek.

Jeśli chodzi o uwarunkowania lokalnej konsumpcji szampana to można zauważyć pewne prawidłowości – np. Belgowie wyraźnie preferują zwykłe szampany brut nierocznikowe (92% rynku), Niemcy darzą sympatią szampany różowe (niemal 10% rynku), Australijczycy przywiązują dużą wagę do znanej marki (wina znanych maisons to w Australii ponad 96% wszystkich szampanów), a Włosi cenią małych producentów oraz cuvées de prestige. Szwajcarzy mają dość zróżnicowane gusta (popularne są zarówno szampany prestige, rocznikowe, jak i różowe, a zwykły brut stanowi jedynie 77% rynku). Hiszpanie bardziej niż inne nacje lubią szampany różowe oraz wielkie marki. A Szwedzi kupują sporo szampanów od spółdzielni.

W tym samym zestawieniu Polska uplasowała się dopiero na 36. pozycji, co nie jest dobrym wynikiem. Z jednej strony trudno nas porównywać z tak dużymi krajami jak USA, ale z drugiej miejmy świadomość, że wynik ten mógłby być o wiele lepszy, jeśli weźmiemy pod uwagę, że Czechy – z niemal czterokrotnie niższą liczbą ludności – uplasowały się przed nami, na 35. pozycji.