Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Ile trzeba pracować na butelkę szampana?

Powszechnie wiadomo, że szampan nie należy do tanich win, a zakup butelki szlachetnych bąbelków dla większości osób wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami. Dla jednych jednak poświęcenie jest dużo większe niż dla innych – wiele zależy oczywiście od indywidualnego statusu finansowego, ale również od kraju, w którym mieszkamy.

Różnice między możliwościami zakupu szampana są bardzo znaczące między mieszkańcami różnych krajów – wpływa na to oczywiście cena szampana na danym rynku, ale przede wszystkim wysokość średniego wynagrodzenia.

Jeden z ekonomistów Amerykańskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Rynku Wina pokusił się o obliczenie, ile godzin muszą pracować mieszkańcy poszczególnych krajów, aby móc kupić butelkę szampana Moët et Chandon.

I tak: w najlepszej sytuacji są mieszkańcy Luxemburga – średnio potrzebują nieco ponad godziny na zarobienia na butelkę szampana. Z kolei przeciętny mieszkaniec Nepalu będzie zmuszony pracować ponad 32 dni, aby pozwolić sobie na ten sam luksus.

W czołówce obok Luxemburga plasują się takie kraje jak: Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Holandia, Norwegia i Austalia. Klasyfikację zamykają – poza Nepalem – Indie, Ghana, Kenia oraz Mołdawia i Wietnam. We wszystkich tych krajach zakup butelki szampana wymagałby wielu dni pracy.

Wg przytoczonego zestawienia Polska plasuje się mniej więcej w środku stawki – przeciętny Polak musi pracować 1,13 dnia, aby kupić butelkę Moët et Chandon. Nasza sytuacja jest zatem lepsza niż przeciętnego Chińczyka (1,71), Rosjanina (1,64), Chorwata (1,42) czy Węgra (1,28), ale daleko nam do Czechów (0,66), Włochów (0,38) i Francuzów (0,27).

 

źródło: Combien d'heures de travail pour payer le champagne?