Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Święty Wincenty - patron winiarzy

W Szampanii co roku mali producenci i wielkie domy szampańskie świętują dzień swojego patrona - Świętego Wincentego, który wypada 22 stycznia. To dzień, w którym szampańscy winiarze spotykają się, żeby wspólnie podziękować patronowi za zeszłoroczne zbiory i poprosić o opiekę nad pracami w winnicach na cały rok.

Nie do końca wiadomo, w jaki sposób to właśnie Św. Wincenty stał się opiekunem winiarzy. Jedni mówią, że przesądziła o tym data – dzień 22 stycznia, który wypada w spokojnym okresie następującym po obchodach Bożego Narodzenia i Nowego Roku i w związku z tym pozwala na świętowanie w warunkach względnego relaksu (po celebracjach końca grudnia i początku stycznia, a przed rozpoczęciem cyklicznych prac w winnicach). 

Inni tłumaczą, że chodzi o moment w roku, który z punktu widzenia faz księżyca jest najbardziej korzystny do rozpoczęcia prac w winnicach po przerwie świąteczno-noworocznej. 

Są również tacy, którzy upatrują przyczyn wyboru tego, a nie innego patrona na opiekuna winiarzy z powodu słowa „wino” zaklętego w jego imieniu (VINCENT po francusku, gdzie VIN oznacza po francusku wino).

Uroczyste obchody imienin patrona miały swój początek w latach 30. ubiegłego wieku, kiedy to utworzono Arcybractwo Świętego Wincentego, zrzeszające około setki szampańskich bractw z 320 gmin Szampanii. 

Jednak przez wiele lat obchody miały bardzo lokalny charakter, aż do 1991 roku, kiedy to z inicjatywy Brigitte Chandon-Moët, Jean-Paula Médard i Michela Janisson, prezesa bractwa z Epernay, postanowiono urządzać corocznie wielkie wspólne świętowanie. Od tego czasu w różnych miastach Szampanii – Epernay, Reims, Troyes - organizowane są uroczyste obchody na większą skalę. Dodatkowo każda gmina nadal celebruje święto patrona w gronie lokalnych winiarzy.