Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Butikowi producenci szampana – Champagne Dumenil

W średniowieczu właścicielem znanych winnic Montagne de Reims w Chigny Les Roses, Rilly la Montagne i Ludes było opactwo Saint-Remi w Reims – wówczas z dorodnych owoców produkowano znane w całej okolicy wino – vin de Montagne. W starych rejestrach opactwa nazwisko Duménil pojawiało się już w X wieku.

Sam dom szampański został założony przez Elie Duménil w 1874 r. w Chigny-les-Roses (15 km od Reims). Dziś jest to doskonały przykład rodzinnego, niezależnego i niezwykle cenionego producenta szampana.

DUMENIL NBZa sterami rodzinnego przedsięwzięcia stoją Frédérique Poret – praprawnuczka założyciela – i jej mąż Hugues – wywodzący się z innej cenionej rodziny producentów z Sacy. Małżeństwo od samego początku za priorytet uznaje zgodne współistnienie tradycji oraz nowoczesności.

Usytuowanie Maison w samym sercu Montagne de Reims, na kredowym podłożu, nadaje szampanom Duménil subtelność i złożoność aromatów, a sąsiedztwo lasu zapewnia właściwą regulację termiczną winnic. Tutejsze wina cechują się intensywnością owocu, dojrzałością i elegancją.

Na przeszło 8 hektarach winnic – w 100% Premier Cru – rosną wszystkie główne szczepy Szampanii (30% Chardonnay, 35% Pinot Noir i 35% Pinot Meunier), a najstarsze winorośle, uprawiane zawsze w sposób tradycyjny, pochodzą z lat 50. ubiegłego stulecia.

Proekologiczna postawa właścicieli wyraża się w szacunku dla natury oraz w wyraźnej preferencji dla prac ręcznych. Rocznie produkowanych jest tu 80 000 butelek szampana.

Wszystkie szampany dojrzewają na osadzie dłużej niż przewidują surowe wytyczne apelacji AOC Champagne – minimum dla Duménila to trzy lata, ale specjalne cuvées czekają na swoją kolej aż pięć lat, a trunki rocznikowe - nawet dekadę. W sposób oczywisty przekłada się to na dojrzałość i pełnię smaków szampana. Koneserzy obok tych atutów podkreślają również elegancję, finezję i subtelny owoc tutejszych szampanów.

Ciekawostką jest fakt, że Duménil to również ceniony producent szafranu.