dom-szampana.pl

Lifestyle Blog

Zdrowie

Czy maseczki ochronne mogą być stosowane wielorazowo?

Przestrzeganie zasad dotyczących prawidłowego noszenia maseczek to podstawa dla zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innym. Nawet najbardziej profesjonalna maska nie ochroni Cię przed zanieczyszczeniami z powietrza, o ile będzie źle użytkowana. Dotyczy to także częstotliwości noszenia jednej maseczki, szczególnie takiej, która po jednym użyciu powinna od razu trafić do utylizacji. Dowiedz się, czy i jakie maseczki można nosić wielokrotnie, a które są jednorazowe.

Maseczki przeznaczone do użytku jednorazowego

Większość podstawowych modeli maseczek ochronnych jest przeznaczonych do użytku jednorazowego. Zdecydowanie najpopularniejsze są modele w wersji FFP2, które zapewniają skuteczność filtracji cząsteczek na poziomie około 98%. Jednak nie jest to wartość stała, a maleje wprost proporcjonalnie do czasu noszenia maski. Im dłużej ją nosisz, tym mniejsza skuteczność, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o regularnym wymienianiu maseczki przynajmniej co 8 godzin. Można to robić częściej, jeżeli dojdzie do zawilgocenia jej powierzchni, co odczujesz jako dyskomfort. Zalecane jest też wymienianie maseczek jednorazowych nawet co 1-2 godziny, gdy pracujesz z chorymi np. na koronawirusa i ryzyko zakażenia jest znacznie większe. O częstotliwości i zasadności regularnego wymieniania masek przeczytasz tutaj: https://medivon.pl/czy-maseczki-ochronne-moga-byc-stosowane-wielorazowo/.

Wyjątki od reguły – noszenie maseczki jednorazowej więcej niż raz

Zdarzają się oczywiście różne sytuacje i pomimo znajomości procedur i zaleceń czasem jesteśmy po prostu zmuszeni do ponownego zastosowania maseczki jednorazowej. Okazuje się, że wcale nie musi to oznaczać zagrożenia dla zdrowia Twojego oraz innych ludzi – wystarczy maseczkę odpowiednio zdezynfekować. Wśród polecanych metod jest:

  • umieszczenie maseczki w papierowej kopercie i pozostawienie jej na „kwarantannie” na okres 7 dni (to czas potrzebny na unieszkodliwienie wirusa),
  • umieszczenie maseczki w piekarniku rozgrzanym do temperatury 70-75 stopni Celsjusza, co dezaktywuje wirusa, ale nie niszczy maseczki,
  • pranie w temperaturze 60 stopni Celsjusza, co nie powoduje niszczenia maseczki (jedynie lekkie sfilcowanie) przy zachowaniu wydajności filtracji.

Oczywiście powyższe wskazówki należy potraktować jako ostateczność, tylko wtedy, gdy fizycznie nie ma możliwości sięgnięcia po nową maskę chirurgiczną. Tylko taki produkt, prawidłowo noszony zapewni ochronę na poziomie deklarowanym przez producenta.

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.