dom-szampana.pl

Lifestyle Blog

Zdrowie

Czy spanie w mokrych włosach jest szkodliwe?

Powszechnie się uważa, że spanie w mokrych włosach powoduje bardzo szybkie ich niszczenie. Wiele osób sądzi, że wilgoć osłabia włosy, co powoduje, że stają się one znacznie mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Ma to się przekładać na ich większą łamliwość, a także na zwiększony stopień wypadania. Czy to wszystko jest jednak prawdą? Czy na pewno spanie z mokrymi włosami może mieć na nie taki wpływ?

Co mówią mity?

Żeby móc odnieść się do tego, czy w danym micie jest, choć ziarnko prawdy, najpierw trzeba dokładnie poznać to, o czym tenże mit mówi. Jaki zatem wpływ ma spanie w mokrych włosach na ich kondycje?
Wiele osób słyszało o tym, że spanie w mokrych włosach przyczynia się do ich szybkiego niszczenia. Na czym to jednak ma dokładnie polegać? Przyjmuje się, że wilgotne włosy stają się o wiele bardziej delikatne i podatne na uszkodzenia. W trakcie snu, gdy stale pocieramy głową o poduszkę, ciągniemy włosy i naciskamy na nie, potęgujemy efektem ich niszczenia, powodując większą łamliwość, oraz ich wypadanie. Co równie ważne, spanie z mokrymi włosami ma uniemożliwić ich poprawne wyschnięcie, co również nie jest dobrym objawem.

Jaka jest prawda?

Warto się jednak zastanowić nad tym, czy powyższe twierdzenia i możliwe skutki spania z mokrymi włosami są prawdą? A może jednak są to tylko mity, które nie są w żadnym stopniu powiązane z tym, jak to w rzeczywistości wygląda?

Tak jak w przypadku każdego mitu, tak i w tym wypadku obecna jest pewna doza prawdy. Spanie z mokrymi włosami jest szkodliwe, lecz nie dla wszystkich włosów. Przykładowo nie zaleca się tego robić tym osobom, które posiadają włosy kruche i podatne na łupież, ponieważ o poranku będą one w bardzo brzydkim stanie. Jest to jednak tylko efekt estetyczny, a nie przekłada się to w żadnym stopniu na podatność włosów na ich zniszczenie.

Kolejną sprawą jest to, że mokre włosy mogą być podatne na złamania. Nie jest to jednak reguła, ponieważ każda osoba reaguje zupełnie inaczej. Zdarza się, że podczas snu z mokrymi włosami może dojść do ich złamania się, lecz u drugiej osoby takie zjawisko może nie wystąpić nigdy. Jest to kwestia bardzo indywidualna i nie można z góry powiedzieć, że spanie z mokrymi włosami jest szkodliwe lub też nie. Dlatego też, jeśli chce się mieć pewność co do poprawności takiego działania, trzeba po prostu samodzielnie sprawdzić, jak posiadane włosy na takie traktowanie zareagują i w razie potrzeby, suszyć je przed snem lub też kłaść się spać z mokrymi, ze świadomością o braku ryzyka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.