dom-szampana.pl

Lifestyle Blog

rolety rzymskie a rolety zwijane
Dom i Ogród

Dekorujemy okna: rolety rzymskie a rolety zwijane w różnych stylach aranżacji wnętrz

Dekorując okna, nierzadko sięgamy po ozdobne rolety okienne. Istotnie, są to wspaniałe dekoracje, lecz warto wiedzieć, gdzie i który z modeli sprawdzi się najlepiej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, którzy przybliży Wam to zagadnienie!

Podobnie, jak i wybór mebli, dodatków dekoracyjnych do salonu czy wreszcie rodzaju podłogi, zakup rolet okiennych musi być związany z inspiracjami, które pragnęlibyśmy urzeczywistnić we wnętrzu naszego pokoju dziennego, sypialni lub jadalni. Zasadniczo na rynku dostępne są dwa modele roletek, które cieszą się największą popularnością. Są to odpowiednio rolety zwijane i rolety rzymskie, które oprócz nazwy i podobnej funkcji, więcej dzieli niż łączy. Inna jest ich budowa i style wystroju mieszkania, w których najlepiej się one zaprezentują. Warto mieć to na uwadze, udając się do sklepu, gdyż niewłaściwy wybór może popsuć nam efekt wizualny całej aranżacji okna!

Dekoracyjne rolety rzymskie do klasycznego wnętrza?

Tradycyjne inspiracje w aranżacjach wnętrz są doskonałym sposobem na wykreowanie wystroju cieszącego oko każdego z domowników i gości. Wygodne sofy i krzesła oraz obrazy na ścianach przydadzą naszej jadalni, sypialni lub gabinetowi nutki ponadczasowego piękna. Najlepiej w takich miejscach pasują równie śliczne zasłony i firany, lecz możemy sięgnąć także i po rolety rzymskie, a nawet i rolety rzymskie duo. Różnicą pomiędzy zwykłą roletą rzymską a modelem podwójnym jest ilość rodzajów tkaniny, które jednocześnie mogą być wykorzystywane. W przypadku wersji duo roletka posiada tkaninę zewnętrzną i wewnętrzną, czym imituje połączenie firanki i kotary.

Oczywiście, barwna roleta rzymska może być używana nie tylko w stylach tradycyjnych, francuskim, angielskim czy prowansalskim. Także i nowoczesne kompozycje, w rodzaju wnętrz skandynawskich czy boho, będą harmonijnie współgrały z taką dekoracją okienną. Ważne jest jednak, by dopasować kolor wybranej przez nas rolety rzymskiej do całego pomieszczenia, czyli do dominującej w nim tonacji.

roleta rzymska

Prosta roleta zwijana, czyli coś dla ceniących sobie nowoczesność

Zwolennicy prostych, acz bardzo funkcjonalnych i jednocześnie również ciekawych wizualnie wnętrz, także docenią roletki okienne. Oczywiście, będą one wykonane z nieco innych tkanin, będą też działały na innej zasadzie. W przeciwieństwie do modeli rzymskich, klasyczna roleta zwijana magazynuje nieużywaną w danym momencie tkaninę na specjalnej rolce, często ukrytej przed wzrokiem w niewielkiej kasetce.

Na wybór prostej rolety zwijanej w kasetce, powinny zdecydować się osoby wykańczające mieszkanie w oparciu o minimalistyczne lub loftowe wzorce, gdyż w nurtach tych prostota wyposażenia wnętrz i niewielka liczba dodatków dekoracyjnych jest podstawą. Istnieje wszakże szansa na użycie tych rolet zwijanych i w innych stylach, choćby w tak zwanym tropical boho, gdzie jasnobeżowa tkanina będzie uzupełniała wnętrze imitujące prosty domek na egzotycznej plaży. Jednak to tylko dodatkowe możliwości, podstawowa zasada brzmi: prosta roleta zwijana, to dodatek do minimalistycznego domu!

roleta zwijana

Mniej popularne rodzaje roletek okiennych

Na rynku, oprócz rolety rzymskiej i zwijanej, dostępne są także rolety austriackie, i bardzo podobne do nich roletki weneckie, oraz rolety plisowane. Pomińmy tutaj już różnice w budowie tych rodzajów dekoracji, lecz główna różnica sprowadza się do sposobu ich wykorzystania. Roleta wenecka lub austriacka jest bardzo ozdobna, idealna do wnętrz pełnych klasycznych mebli, czyli na przykład do stylu Vintage. Wewnętrzna roleta plisowana zaś będzie idealnym rozwiązaniem do wnętrza nowoczesnego, w stylu minimalistycznym czy nawet loftowym.

Rolety elektryczne i modele manualne

W różnego rodzaju sklepach jest obecnie dostępnych bardzo wiele modeli rolet, część z nich ma napęd elektryczny, te czasami zwiemy też  roletami automatycznymi, a inne mają napęd ręczny, czyli manualny. Jak to w życiu bywa, różnica wyraża się zazwyczaj w wygodzie danej dekoracji okiennej i jej cenie. Dla przykładu elektryczne rolety rzymskie tego typu są nadspodziewanie wygodne, co nie dziwi, mając do czynienia z automatyką okienną, a manualne rolety zwijane konkurują z nimi głównie za pomocą niższej ceny. Na pytanie o to, czy wolimy wybrać wygodniejszą rzymską roletę elektryczną, czy zwijaną tańszą, każdy musi odpowiedzieć już we własnym zakresie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.