dom-szampana.pl

Lifestyle Blog

Kuchnia

Dlaczego stek krwisty to najlepszy sposób podania mięsa wołowego?

Steki wzbudzają wiele emocji. Są osoby, które chcą jeść wyłącznie steki dobrze wysmażone. Są też tacy, którzy wysoko cenią sobie mięso średniowysmażone i bardzo duża grupa ludzi, która twierdzi, że dobre mięso wołowe musi być krwiste. Dlaczego uważa się, że to ostatnie jest najsmaczniejsze?

Trzy poziomy wysmażenia

Zacznijmy od tego, że stek wołowy może być wysmażony na trzy sposoby. Najmocniej wysmażony jest stek w wariancje well done. Jest to wołowina, która jest całkowicie wysmażona, a w jej przekroju nie ma żadnych czerwonych plam. Całość jest równo dogotowana a białko mięsa ścięte. Kolejną opcją jest mięso wysmażone w stopniu medium, czyli po prostu średnio. Jest ono wysmażone z zewnątrz, a w samym środku mają dość małą niedosmażoną część, która niesie ze sobą sporo smaku. Stek krwisty to trzecia opcja, czyli tzw. wysmażenie na poziomie rare. Mięso jest zamknięte z zewnątrz, ale w środku jest jeszcze surowe. Wysmażone jest więc tylko kilka milimetrów z zewnątrz z każdej strony. W środku mięso jest bardzo czerwone i krwiste. Stąd też taka nazwa steku.

Najwięcej smaku

Specjaliści oceniają, że krwiste steki mają najwięcej smaku. Profesjonalni kucharze uważają nawet całkowite wysmażenie mięsa za zbrodnię i w niektórych restauracjach odmawiają jego przygotowania. Wynika to z faktu, że wysokiej jakości wołowina (np. brazylijska) ma swoją dość wysoką cenę. Nieprawidłowe przygotowanie mięsa jest więc marnowaniem składników i niewykorzystaniem ich potencjału. Z tego powodu w daniach podaje się mięso na poziomie rare lub ewentualnie medium.

Trudne w przygotowaniu

Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na to, że przygotowanie krwistego steku jest wyjątkowo trudne. Wymaga sporo umiejętności i praktyki ze strony kucharza. Chodzi przecież o to, by mięso było równo wysmażone z każdej strony, ale równocześnie by nie zostało przesmażone. Krwista część powinna znaleźć się idealnie pośrodku kawałka mięsa. Chodzi przecież również o to, by było ono estetyczne. Istotne jest też uzyskanie odpowiedniej twardości. Steki krwiste są dość miękkie, ale nie mogą się również rozpadać. Tutaj trzeba też przypomnieć, że krwiste mięso nie jest po prostu surowe. Ono zostaje poddane lekkiej obróbce termicznej, dzięki czemu jest ono łatwe w pokrojeniu i pogryzieniu. Gdyby było całkiem surowe, to jego pogryzienie mogłoby przeciętnej osobie narobić sporo kłopotów. Wypracowanie odpowiedniej techniki przygotowania takich steków jest bardzo trudne i zajmuje całe lata. Jednak doznania smakowe są warte tej ciężkiej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.