dom-szampana.pl

Lifestyle Blog

styl japoński
Dom i Ogród

Jak urządzić wnętrza w stylu japońskim?

Dwa słowa, które nie bez przyczyny kojarzą się z dalekowschodnim stylem życia, to spokój i harmonia. Japońskie wnętrza, zaprojektowane i urządzone według zasad feng shui, odzwierciedlają filozofię zen, tworząc harmonijne otoczenie sprzyjające wypoczynkowi i duchowej refleksji. Meble i łóżka w stylu japońskim mają swoje określone funkcje i miejsce w domach, sprzyjające dalekowschodniemu stylowi życiu ich mieszkańców. Jak zaaranżować przestrzeń o takim charakterze?

Feng shui – ustawienie ma znaczenie

Wywodząca się ze starożytności, chińska sztuka aranżacji wnętrz zakłada wpływ odpowiedniego ustawienia poszczególnych elementów przestrzeni na każdą sferę życia jej użytkowników. Miłość, zdrowie, rodzinna harmonia czy sprawy materialne są w dużej mierze uzależnione od właściwej aranżacji wnętrza lub inaczej mówiąc, od przestrzeni, która nie staje na przeszkodzie szczęściu i powodzeniu na każdym etapie naszego życia. Chińska filozofia feng shui została zaadaptowana również w Japonii, tworząc charakterystyczny styl japoński wnętrz. 

Subtelna sztuka według pięciu żywiołów

Dobór odpowiednich barw i form służących zachowaniu harmonii odbywa się zgodnie z siłą i temperamentem pięciu żywiołów: drewna (dzieciństwo), ognia (młodość), ziemi (dojrzałość), metalu (starość) i wody (narodziny i śmierć). Styl japoński to rzucająca się w oczy prostota, harmonia i umiejętne operowanie naturalnym światłem,  tworzące charakterystyczną atmosferę wnętrz japońskich. 

Mniej znaczy więcej, czyli co jest niezbędne w japońskim wnętrzu?

Proste elementy wnętrz w stonowanej kolorystyce pojawiają się najczęściej w większości domów w stylu japońskim. Które z nich maja szczególny wpływ na ten unikalny klimat?

  • Ścianki shoji (fusuma) – delikatne, przesuwne ścianki działowe w japońskich wnętrzach, wykonane ze specjalnego, lekko przejrzystego papieru shoji. Umożliwiają szybkie wydzielenie potrzebnych stref (pokoi) z jednej, większej przestrzeni. Światło przenikające przez ścianki zapewnia odpowiednie doświetlenie całości. 
  • Tatami – japońskie maty rozkładane na podłodze. Wykonane ze słomy, doskonale chronią przed zimnem. Życie mieszkańców Japonii, w znacznie większym stopniu niż w Europie, toczy się w obrębie podłogi. Tatami, oprócz pięknego, naturalnego wyglądu, są łatwe do złożenia i utrzymania w czystości.
  • Tansu – charakterystyczny mebel w japońskim stylu – komoda z szufladami, wykonana z japońskiego drewna, służy do przechowywania wszelkich niezbędnych drobiazgów.
Maty tatami do wnętrza w stylu japońskim

Wśród japońskich dodatków we wnętrzach najczęściej spotkamy piękne, drukowane zasłony noren, poduszki, drewniane lub bambusowe stołki, podnóżki, kaligraficzne dekoracje, drzewka bonsai. Dom w stylu japońskim nie może się też obejść bez ogrodu zen. Szukając odpowiednich dodatków pamiętajmy, że ich ilość nie może być przytłaczająca, ma ona jedynie subtelnie podkreślać atuty wnętrza.

Futon – japoński sposób na dobry sen

Łóżko „futonowe” to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów wnętrza. Dom czy mieszkanie w japońskim stylu zdecydowanie nie może się bez niego obejść. Co tak niezwykłego jest w futonach, że przeniknęły również do innych krajów i znajdują coraz większe rzesze zwolenników? Przede wszystkim naturalność i wygoda, jaką zapewnia spanie na solidnej powierzchni, dającej prawidłowe podparcie dla kręgosłupa. Jedną z charakterystycznych cech futonów jest też sposób ich przechowywania. Skromna ilość przestrzeni życiowej, jaką w Japonii dysponuje większość mieszkańców, podyktowała konieczność „odzyskania” części podłogi zajętej przez materac do spania. Stąd  rolowanie i zwijanie futonu, który w ciągu dnia przechowywany jest w szafach lub za ściankami shoji. W dużych mieszkaniach, gdzie ilość przestrzeni jest wystarczająca, nie ma potrzeby zwijania materaca, który umieszczony na specjalnym, niskim stelażu lub minimalistycznej, drewnianej podstawie jest wspaniałą ozdobą każdej sypialni w japońskim stylu.

Łóżko w japońskim stylu

Jak się śpi w japońskim stylu?

O rosnącej popularności japońskiego posłania zadecydował przede wszystkim komfort. „Łóżko” w stylu japońskim, czyli tradycyjny futon (cienki na ok. 5 cm, elastyczny, bawełniany, pikowany materac) ułożony na tatami czy stelażu to wygodna, a przy tym elegancka opcja. W bardziej europejskiej wersji  to minimalistyczne, drewniane łóżko z nieco zmodyfikowanym futonem (materac jest również bawełniany, ale ma podwójną grubość i bywa dodatkowo wzmacniany konopiami, końskim włosiem lub pianką, dzięki czemu uzyskuje większą sprężystość).

Wysoki komfort snu w każdym z tych przypadków wynika przede wszystkim z dobrej jakości materiałów i stabilnego podparcia ciała, jakie zapewnia spanie na futonie. Osoby mające problemy z kręgosłupem lub z nadwagą, szczególnie docenią wygodę, jaką gwarantuje twarda, stabilna powierzchnia. Naturalne surowce umożliwiają dodatkowo utrzymanie prawidłowych warunków termicznych – niezależnie od pory roku i pogody. Oznacza to, że zimą futon dogrzewa ciało, a latem zapobiega jego przegrzaniu.

Sprawdź drewniane łóżka dostępne w ofercie Futon – https://futon.pl/oferta/lozka-drewniane/drewniane-lozka-japonskie

Pokój w stylu japońskim

Mieszkańcom Zachodu pokój w stylu japońskim może kojarzyć się ze zbyt dużą ilością wolnej przestrzeni i z pustką, a tymczasem on po prostu nie zawiera zbędnych elementów. Jest skromną odpowiedzią na przytłaczającą ilość przedmiotów, które często dominują we wnętrzach, sprawiając wrażenie nadmiaru i chaosu. Mieszkanie w stylu japońskim uwzględnia prawidłowe ustawienie niezbędnych dla danego pomieszczenia mebli (zgodnych z jego funkcją), tworzących spójne kolorystycznie i harmonijne wnętrze z minimalną ilością ozdób.

Japońskie wnętrza są nierozerwalnie związane z filozofią zen i postrzeganiem swojego życia jako całości. Przestrzeń pozbawiona bałaganu jest ukierunkowana na naturalność i kontakt z przyrodą. Przeszklenia, naturalne, rozproszone światło dają wrażenie jeszcze większej integracji z naturą i choć na mieszkania współczesnych Japończyków również wpływają światowe trendy, stare tradycje wciąż wyznaczają główny nurt, nadający tak charakterystyczny zrównoważony klimat japońskim wnętrzom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.