dom-szampana.pl

Lifestyle Blog

Lifestyle

Najdroższe szampany na najbardziej wyjątkowe okazje

Szampan to gatunek alkoholu, do którego przylgnęło miano najbardziej luksusowego trunku na świecie. Od lat kojarzony jest z luksusem i bogactwem. Jest obowiązkowym towarzyszem najlepszych imprez, a także pożądanym dodatkiem na wyjątkowe okazje. Szampana uwielbiają sławni i bogaci – przyjęło się, że podkreśla on status finansowy i jest idealnym dopełnieniem luksusowych wydarzeń.

Jak powstaje szampan?

Szampan to szczególny rodzaj wina. Jego nazwa zawiera w sobie jego miejsce pochodzenia – jest nim Szampania, francuski region, w którym od wieków wytwarzany jest ten napój. Uprawianych jest tam siedem szczepów winogron, z których może być on produkowany, choć najpopularniejsze z nich są trzy: chardonnay, pinot noir i pinot meunier. Szampana cechuje bardzo szczególny proces produkcji, odróżniający go od pozostałych win musujących. Nie zawiera on bowiem dodatku dwutlenku węgla, a efekt musowania uzyskiwany jest w naturalny sposób, dzięki odpowiednio przeprowadzonemu procesowi fermentacji. Odwiedzając piwnice producentów szampana, można zwrócić uwagę na bardzo charakterystyczny widok: rzędy stojaków, na których umieszczone są butelki dojrzewającego szampana. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie pozycja, w jakiej szampan w butelkach jest poddawany fermentacji: butelki są pochylone szyjką w dół. Sprzyja to naturalnym procesom zachodzącym w winie i pozwala osiągnąć pełnię szampańskiego smaku. Warto zauważyć, że metoda ta, nazywana metodą szampańską, bywa stosowana również przy produkcji innych win, ale wyłącznie te wytworzone w Szampanii z dopuszczonych szczepów winorośli, produkowane z zachowaniem bardzo ścisłych reguł, mają prawo być nazywane szampanami.

Luksus w kieliszku

Ceny tego wina mogą być niebotyczne. Za najdroższe szampany świata zapłacić trzeba często kilka tysięcy złotych, ale nie oznacza to, że w związku z wysoką ceną łatwo je kupić. Nic bardziej mylnego. Te wyjątkowo drogie butelki rozgrzewają emocje i są gratką dla prawdziwych koneserów. Cena wynika często z wyjątkowości rocznika, ale również ze szczególnych cech konkretnej butelki, a przykład ozdobnych elementów wykonanych ze złota. Zdarza się, że producent ma okazję uświetnić swoim trunkiem wyjątkowe wydarzenie o światowej randze, co niemal natychmiast powoduje, że choćby jedna butelka tak wyjątkowego wina staje się świętym Graalem dla pasjonatów branży winiarskiej. Prawdziwi znawcy będą w stanie zapłacić ogromne pieniądze za to, by móc dołączyć tak wyjątkową butelkę do swojej kolekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.