dom-szampana.pl

Lifestyle Blog

szafki kuchenne
Dom i Ogród

O czym pamiętać przy montażu szafek kuchennych?

Montaż szafek kuchennych warto zlecić fachowcom lub przeprowadzić samodzielnie. W obu sytuacjach nie można zapominać o kilku podstawowych zasadach. W przeciwnym razie istnieje ryzyko poluzowania mocowań, zapadania się szuflad czy urwania zawiasów. 

Odpowiednie narzędzia i materiały do montażu szafek kuchennych

Choć montaż szafek kuchennych wydaje się prostym zadaniem, to dobór właściwych narzędzi, materiałów oraz akcesoriów ma fundamentalne znaczenie. Dbając o jakość przyrządów i elementów mocujących, wpływa się w dużym stopniu na trwałość montażu kuchennych mebli na wiele lat.

Wśród narzędzi, które są niezbędne podczas montowania szafek, znajdują się:

  • Poziomica,
  • Miara,
  • Kołki,
  • Wiertarka i wiertła,
  • Śrubokręty,
  • Młotek,
  • Ołówek.

Dzięki tym narzędziom możliwe będzie odpowiednie wymierzenie, ustawienie i zamontowanie szafek kuchennych. Wiertła do wiercenia otworów powinny mieć odpowiednią średnicę, żeby umieścić w nich właściwe kołki. Te z kolei warto wybrać tak, jak zaleca producent szafek kuchennych. Wybór kołka zależy także od powierzchni, w jakiej będzie ulokowany (grubość i materiał wykonania ściany).  

Zazwyczaj kołki, zawiasy, śruby i inne elementy montażowe są dołączone do zestawu szafek kuchennych. Mocowanie ciężkich przedmiotów do ścian wymaga stosowania wyłącznie sprawdzonych i wytrzymałych materiałów oraz akcesoriów.

Na jakiej wysokości zamontować szafki kuchenne?

Właściwy montaż szafek kuchennych wpływa na ergonomię i komfort użytkowania całego pomieszczenia. Górne szafki należy zamontować na wysokości 135 centymetrów od podłogi. Taka optymalna wysokość zapewnia nie tylko wygodę wkładania lub wyciągania naczyń, przyrządów lub akcesoriów kuchennych, ale także zapewnia odpowiednią przestrzeń między blatem roboczym dolnych szafek a górą szafką.

Estetyka i funkcjonalność szafek kuchennych

Na ostateczny wygląd montowanych szafek kuchennych wpływają także elementy wykończeniowe. Do wyboru jest szereg kolorów, wzorów i wymiarów uchwytów, dekoracyjnych zawiasów lub frontów bądź drzwiczek. 

Podczas montażu drzwiczek istnieje możliwość wyboru kierunku ich otwierania. Należy zatem zastanowić się, który wariant będzie najbardziej wygodny w codziennym użytkowaniu kuchennego pomieszczenia. 

Fachowcy radzą, żeby nie oszczędzać na materiałach i elementach montażowych, ponieważ to one w głównej mierze mają wpływ na trwałość, stabilność i solidność konstrukcji na wiele lat. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.