dom-szampana.pl

Lifestyle Blog

analiza moczu
Kuchnia

O jakich schorzeniach może powiedzieć nam analiza moczu?

Każdy z nas chciałby cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Niestety, nie zawsze jest nam to dane. Co więcej, wiele schorzeń naszego organizmu może rozwijać się bez wyraźnych dolegliwości, co sprawia, że zaczynamy leczyć je zbyt późno. Efekt? Leczenie jest znacznie dłuższe, a często również mniej skuteczne. Dlatego też kluczowe znaczenie ma wykonywanie regularnych badań profilaktycznych. Wśród nich znaleźć powinna się analiza moczu. Może nam ona bowiem powiedzieć naprawdę wiele o naszym stanie zdrowia. Czego konkretnie możemy się dowiedzieć? Odpowiedzmy na to pytanie.

Dlaczego analiza moczu daje nam odpowiedź na tak wiele pytań?

Analiza moczu pozwala ocenić stan organizmu pacjenta ze względu na obecność wielu różnych składników. W moczu znajdują się nie tylko substancje chemiczne, których stężenie wiele mówi nam o zdrowiu danej osoby, ale również mogą pojawić się krwinki, bakterie czy grzyby. Pod uwagę bierze się także zapach, kolorystykę, gęstość oraz pH moczu. Wszystko to jest źródłem cennych informacji dla lekarza.

Jakie są wskazania do wykonania badaniu moczu?

Badanie moczu warto wykonywać profilaktycznie raz do roku. Jest bowiem dobrym sposobem na sprawdzenie stanu naszego organizmu. Czasem jednak warto zdecydować się na wykonanie dodatkowej analizy moczu. Powinny skłonić nas do tego dolegliwości takie jak: bóle podbrzusza, częste oddawanie moczu lub ciągłe uczucie parcia, trudności w oddawaniu moczu, zmiana koloru moczu oraz potrzeba oddawania moczu w nocy.

Jakie schorzenia możemy wykryć badając mocz?

Jak już zostało wspomniane, analiza moczu może pomóc w wykryciu wielu różnych stanów chorobowych – niekoniecznie dotyczących układu moczowego. Za pomocą dokładnego badania możemy wykryć obecność bakterii, cukrzycę, choroby miąższu nerek, zakażenie grzybami, stan zapalny, krwawienia, ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych, a nawet nowotwory.

Kluczowe znaczenie ma odpowiednia analiza moczu oraz interpretacja otrzymanych wyników. Pod uwagę bierze się bowiem różne czynniki. Wśród nich wymienić możemy:

• kolorystykę i zapach moczu,

• obecność czerwonych i białych krwinek,

• azotany w moczu,

• zmętnienia i osady,

• Ph moczu,

• ciała ketonowe,

• białko i cukier w moczu,

• ciężar właściwy.

Jak widzimy, brany jest pod uwagę zarówno skład, jak i wygląd moczu, dlatego też niezwykle ważne jest prawidłowe oddanie próbki do badania.

W jaki sposób pobrać próbkę do analizy moczu?

Decydując się na wykonanie badania moczu, warto zadbać o to, by próbka, którą oddamy do badania, była pobrana w prawidłowy sposób. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że oddajemy mocz poranny – pobrany po wstaniu z łóżka. Do badania należy oddać próbkę pochodzącą ze środkowego strumienia moczu.

Podsumowując, analiza moczu to niezwykle ważne badanie profilaktyczne, które powinniśmy przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Dokładna ocena kolorystyki, gęstości oraz składu chemicznego moczu pozwala na wykrycie wielu różnych schorzeń, które nie są związane z układem moczowym. Co więcej, jest to badanie całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Dlatego też analiza moczu w warunkach laboratoryjnych powinna być powszechnie stosowanym badaniem diagnostycznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.