dom-szampana.pl

Lifestyle Blog

Kuchnia

Podwyższona kreatynina – o czym świadczy?

Standardowo wykonywana morfologia jest najważniejszym badaniem informującym o ogólnym stanie zdrowia. Jej wyniki pokazują normy dotyczące zawartości poszczególnych związków mineralnych i składników odżywczych koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednym z ważniejszych wskaźników jest kreatynina. Poznaj o czym może świadczyć podwyższona kreatynina.

Czym jest kreatynina i o czym informuje?

Kreatynina jest produktem ubocznym metabolizmu. W zdrowym organizmie wydalana jest właściwie w całości, jest produktem ubocznym pracy mięśni. Jej podwyższony poziom dla lekarza jest przede wszystkim informacją o nieprawidłowej pracy nerek, zwłaszcza kłębuszków nerkowych.

Prawidłowy poziom kreatyniny powinien wynosić 53-115 µmol/l lub 0,6–1,3 mg/dl (w zależności od zastosowanych norm). Przekroczenie tych wskaźników może świadczyć o nieprawidłowej funkcji nerek i konieczności wykonania dodatkowych badań.

Polecamy: https://dom-szampana.pl/obowiazkowe-witaminy-dla-kobiet-dla-zdrowia-i-urody/

lekarz podwyższona kreatynina

Podwyższony poziom kreatyniny często spowodowany jest intensywnymi treningami, ponieważ jest ubocznym produktem metabolizmu zachodzącego w mięśniach. Nie jest to wynik, który powinien budzić niepokój.

Inaczej jest w przypadku prowadzenia normalnego trybu życia i przeciętnej aktywności fizycznej. Wysoki poziom kreatyniny może świadczyć o nieprawidłowej pracy nerek lub o zbyt małej ilości płynów wypijanych w ciągu dnia, która może prowadzić do odwodnienia organizmu.

Niski poziom kreatyniny również jest niebezpieczny, najczęściej świadczy o problemach z wątrobą lub o chorobach zanikowych mięśni. W każdym wypadku należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

https://dom-szampana.pl/podwyzszony-cholesterol-objawy-badanie-i-leczenie/

Podwyższona kreatynina a picie wody

Bardzo często wysoki poziom kreatyniny spowodowany jest piciem zbyt małej ilości wody. Niektóre osoby nie odczuwają pragnienia, nawet w czasie upałów. Właśnie wtedy może w wynikach krwi lub moczu może pojawić się wysoki poziom kreatyniny. To nie jedyne kłopoty osób, które mało piją. Bardzo często pojawiają się także dolegliwości sercowe związane ze zbyt dużym stężeniem potasu, które stanowią zagrożenie dla życia.

Dla zdrowego człowieka zalecana dawka płynów wynosi ok. 1,5 l dziennie. Do niej wlicza się wypijane w ciągu dnia kawy, herbaty oraz zupy. Jest to minimum, oprócz którego należy wypijać dodatkowe płyny, najlepiej wodę mineralną, która pobudza przemianę materii i ułatwia oczyszczanie organizmu z toksyn.

picie wody

Podwyższona kreatynina – niewydolność nerek?

Zwiększony poziom kreatyniny we krwi lub moczu nie od razu musi oznaczać niewydolność nerek. Najlepszym rozwiązaniem jest zwiększenie picia wody i ponowne wykonanie badań. Poziom kreatyniny powinien spaść. Jeżeli nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, konieczna będzie konsultacja urologa, który dzięki dodatkowym badaniom będzie mógł określić stopień wydolności nerek i zalecić odpowiednie postępowanie.

Najważniejszym i zarazem najtańszym sposobem na obniżenie kreatyniny w organizmie jest picie wody mineralnej. To ona pozwala na wypłukiwanie nie tylko nadmiaru kreatyniny, ale także pozostałych toksyn.

Zawsze nieprawidłowe wyniki poziomu kreatyniny należy konsultować z lekarzem, im wcześniej, tym lepiej. Dzięki temu można uniknąć uciążliwych dializ lub przeszczepu nerek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.