dom-szampana.pl

Lifestyle Blog

podwyższony cholesterol
Kuchnia

Podwyższony cholesterol objawy, badanie i leczenie

Cholesterol należy do rodziny lipidów, które znajdują się w osoczu krwi oraz tkankach organizmu. Za produkcję cholesterolu odpowiedzialna jest wątroba oraz jelita, Najwięcej cholesterolu dostarczane jest do organizmu poprzez spożyte posiłki. Cholesterol produkuje hormony, np. płciowe lub antystresowe, wspomaga trawienie oraz pomaga przyswoić witaminę D.

Przyczyny podwyższonego cholesterolu

Przyczynami wysokiego cholesterolu są złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej oraz sięganie po używki jakimi są papierosy i nadmierne spożywanie alkoholu.
Przyczynami podwyższonego cholesterolu mogą być także uwarunkowania genetyczne, nadwaga, otyłość oraz choroby wątroby.

cholesterol

Podwyższony cholesterol objawy

Objawy złego cholesterolu można zobaczyć w poszczególnych narządach organizmu.
Podwyższony cholesterol ma wpływ na układ krążenia, ponieważ odkłada się on w tętnicach i ma postać złogów. Tętnice, wówczas zwężają się i usztywniają, co może doprowadzić do miażdżycy. Najbardziej narażone na takie objawy są osoby po 50 roku życia oraz osoby chorujące na cukrzycę.
Objawem cholesterolu są także guzki, które mogą pojawiać się na ścięgnach Achillesa. Zapchane tętnice utrudniają przepływ krwi i mogą powodować ból nóg oraz częste skurcze łydek, zwłaszcza podczas snu.
Podwyższony cholesterol może objawić się świecącą i napiętą skórą na stopach oraz jej sinym kolorem, co spowodowane jest problemami z krążeniem krwi.
Wysoki cholesterol może doprowadzić do choroby wieńcowej, której objawami są bóle w klatce piersiowej. Ból pojawia się pod mostkiem i może promieniować do szyi, nadbrzusza oraz ramion. Bóle mogą pojawić się podczas stresujących sytuacji oraz w czasie wysiłku.

https://dom-szampana.pl/podwyzszona-kreatynina-o-czym-swiadczy/

Podwyższony cholesterol objawy i badanie cholesterolu

Wysokość cholesterolu można zbadać w laboratorium medycznym i jest to jedno z podstawowych badań. Badanie to polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej i trwa kilka minut. Próbkę krwi poddaje się analizie i następnego dnia można odebrać jej wyniki.
Krew powinna zostać pobrana rano kiedy pacjent jest na czczo, a ostatni posiłek jadł co najmniej 14 godzin przed badaniem. 2-3 dni przed badaniem nie można spożywać tłustych potraw i należy pamiętać, by pić tylko niesłodzoną wodę.
Koszt badania waha się od 10 do 15 zł, a za darmo można je zrobić mając skierowanie od lekarza. Zaleca się wykonywanie takiego badanie co najmniej raz w roku.

wysoki cholesterol

Sposoby na obniżenie cholesterolu

Najważniejszym krokiem do obniżenia cholesterolu jest zmiana dotychczasowego trybu życia oraz zrezygnowanie z tych czynników, które powodują jego podwyższenie, a także prawidłowe leczenie występujących chorób przewlekłych.
Aby obniżyć cholesterol trzeba wprowadzić do trybu życia aktywność fizyczną. Forma, czas oraz intensywność ćwiczeń dobrana musi być do ogólnego stanu zdrowia oraz samopoczucia. Można chodzić na basen, pływać, biegać, uczęszczać na siłownie lub zamiast jeździć windą chodzić po schodach.
Jeżeli nie pomoże zmiana trybu życia trzeba rozpocząć leczenie farmakologiczne. Leki mają za zadanie zablokować enzymy, które produkują nadmiar cholesterolu. Rodzaj oraz dawkowanie leków dobiera lekarz do każdego z pacjentów w sposób indywidualny.
Należy pamiętać, by stosować się do zaleceń lekarza. Żeby farmakoterapia była skuteczna musi iść w parze ze zdrowym trybem życia oraz aktywnością fizyczną dobraną pod względem możliwości.

Polecamy: https://dom-szampana.pl/jakie-skladniki-odzywcze-maja-banany/

Dieta przy podwyższonym cholesterolu

Osoby mające za wysoki cholesterol powinny unikać potraw smażonych oraz tłustych, a także wszelkiego rodzaju fast-foodów. Muszą one ograniczyć ilość spożywanego cukru, a najlepiej zamienić go, np. na miód. Ważne aby w jedzeniu unikać konserwantów, które źle wpływają na poziom cholesterolu.
Posiłki w ciągu dnia powinny być różnorodne i niezbyt obfite. Należy pamiętać, aby były spożywane o określonych godzinach w stałych odstępach czasu.
Podczas walki z podwyższonym cholesterolem trzeba całkowicie zrezygnować z palenia papierosów i innych wyrobów tytoniowych, a także ograniczyć do minimum ilość spożywanego alkoholu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.