dom-szampana.pl

Lifestyle Blog

Remont w mieszkaniu
Dom i Ogród

Remont w mieszkaniu – jak go zorganizować?

Organizacja to jeden z najważniejszych punktów w różnego typu przedsięwzięciach. Bez określonych celów, nie da się poprowadzić zorganizowanych działań. Podobnie jest w kwestii remontu. Od czego zacząć i jak najprościej go przeprowadzić? W tym artykule przybliżymy ten temat i udzielimy paru cennych wskazówek, które na pewno zaowocują w przyszłości. Zaoszczędzony czas będziemy mogli wykorzystać na inne przyjemne zajęcia lub po prostu odpocząć w świeżo wyremontowanym mieszkaniu ze spokojną głową.

Zacznij od planu

Pierwszą i najważniejszą kwestią podczas remontu jest określenie planu naszego działania. Musimy zastanowić się nad tym, jaką zmianę chcemy wprowadzić i czy aby na pewno jest nam ona potrzebna. Może to tylko chwilowy impuls? Czasem lekka zmiana aranżacji mieszkania jest zdecydowanie wystarczająca. Każdy z nas ma czasem potrzebę wprowadzenia zmian w otoczeniu. Remont mieszkania nie zawsze jest koniecznością  aby odkryć nowe miejsce danej przestrzeni. Wymiana starych mebli na nowe lub zaprojektowanie wnętrza w nowym stylu prawdopodobnie będzie wizualnie większą zmianą niż na przykład wymiana podłóg na inne.

Plan remontu mieszkania powinien zawierać wyszczególnienie każdej z planowanych czynności i sposób w jaki ją zorganizujemy. Warto zastanowić się na tym etapie, czy będzie nam potrzebna ekipa fachmanów. To istotna kwestia nie tylko z powodów finansowych ale również zależy od tego czas jaki będziemy potrzebowali na całość remontu.

Zastanów się, jaki jest twój budżet

Wyżej wspomniany budżet do przeprowadzenia remontu, to temat którego nie da się ominąć. Od niego zależy to ile i w jaki sposób uda nam się wykonać. Może będzie potrzebny kredyt lub pożyczka? Czasami lepiej odczekać parę miesięcy czy też rok aby zaoszczędzić większą sumę. Nie uda nam się z góry określić kwoty, jaka będzie nam potrzebna. Mogą wystąpić różne nieprzewidziane komplikacje, które spowodują znaczny wzrost wydatków. Warto więc mieć przygotowane o około 20% większy budżet, niż oszacowaliśmy na starcie.

Na remoncie niekoniecznie warto oszczędzać. Słabej jakości materiały czy też brak fachowej ręki może spowodować, że efektami wykonania nie pocieszymy się za długo. Profesjonalna ekipa wykona niezbędne prace na najwyższym poziomie i doda cennych wskazówek. Musimy jednak dobrze rozważyć firmę, której zaufamy – nie trudno trafić na pseudo fachowców.  W artykule https://dom.wp.pl/jak-znalezc-wlasciwa-ekipe-remontowa-podpowiadamy-na-co-zwrocic-uwage-6752082326850496a znajdziemy kilka cennych porad, na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru ekipy remontowej. 

Czy przeprowadzka będzie potrzebna?

W zależności od skali wielkości remontu, często wiąże się on z koniecznością przeprowadzki na określony czas. Remontując całe mieszkanie prawdopodobnie przeprowadzki nie uda się uniknąć. Powinniśmy oszacować ile zajmie nam cały remont i znaleźć na ten czas odpowiednie zastępstwo dachu nad głową. Jeżeli obstawiamy, że remont nie potrwa bardzo długo, dobrą opcją będzie skorzystanie z gościnności rodziny lub znajomych. Jednak jeżeli jest to kwestia kilku miesięcy, bardziej komfortowe może okazać się wynajęcie określonego lokum na ten okres czasu.

W sytuacji, kiedy mamy małe dziecko a remont nie dotyczy całego mieszkania, powinniśmy również znaleźć zastępcze lokum. Hałas w ciągu dnia ma tutaj ogromne znaczenie i mocno wpływa na stan małego dziecka. 

Poza tym w powietrzu unoszą się wówczas ogromne ilości pyłków z którymi nawet oczyszczacz powietrza może sobie nie poradzić. Przebywanie dłuższy okres czasu w takim otoczeniu może mieć również zły wpływ na nasze samopoczucie. 

Optymalizacja czasu pracy

Czas, to wartość której nie da się wycenić. Każdemu z nas zależy na tym, aby wszystko co zaplanowaliśmy odbywało się zgodnie z planem i bez opóźnień. Remont w mieszkaniu nie należy do wyjątków w tej kwestii. Ograniczenie przestrzeni związane z tym tematem jest uciążliwe i warto pomyśleć o tym, jak zoptymalizować ten czas, aby całość zajęła nam mniej czasu. 

Jeżeli remont wykonujemy samodzielnie, powinniśmy z góry ustalić czas i dni w których będziemy się nim zajmować. Ciężko znaleźć mobilizację do działania jeżeli nikt nad nami nie czuwa. Często dochodzi do sytuacji, że ludzie w połowie przeprowadzanego remontu, postanawiają zrobić dł€ższą przerwę. Skutkuje to nie tylko wydłużonym czasem oczekiwania na końcowy efekt ale i ograniczoną przestrzenią w danym okresie. Remont z ekipą z kolei powinien pójść znacznie szybciej i być odpowiednio zorganizowany. Tutaj zazwyczaj z góry mamy ustalony termin oddania pracy i firma musi się do niego podporządkować.

Wybór odpowiednich materiałów i części również nie zawsze jest równie prosty dla każdego. Poświęcamy na to często zdecydowanie za dużo czasu. Dobrze jest dopytać się specjalisty w sklepie przeglądając różne materiały, co sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku. Nic to nas nie kosztuje a zaoszczędzi nam mnóstwo czasu jak i niepotrzebnych nerwów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.