dom-szampana.pl

Lifestyle Blog

renowacja butów
Kuchnia

Renowacja butów skórzanych krok po kroku

Buty są częścią garderoby, która jest narażona na zabrudzenia, wilgoć oraz oddziaływanie warunków atmosferycznych. Każda para butów po jakimś czasie zużywa się i niszczy, a wypranie ich w pralce nie zawsze daje pożądane efekty, dlatego o niektóre buty warto dbać w inny sposób, aby móc nosić je przez długie lata, a nie wyrzucać, jak tylko trochę się zniszczą. Renowacja butów – poznaj na czym polega

Czym jest renowacja butów?

Renowacja butów to złożony proces, który polega na odnowieniu obuwia przy użyciu specjalnych preparatów dedykowanych do konkretnego rodzaju materiału, z jakiego zrobione są buty.
Proces renowacji składa się z oczyszczenia, odplamiania oraz uzupełnienia powstałych ubytków. Renowacja obuwia to także jego odnowienie oraz całkowita zmiana koloru. Ostatnim etapem odnawiania jest wykończenie, które dzieli się na impregnujące i upiększające. Impregnacja ma na celu ochronienie butów przed uszkodzeniami, a upiększenie ma nadać butom pięknego wyglądu.

https://dom-szampana.pl/w-jaki-sposob-najlepiej-rozciagnac-buty/

renowacja butów skórzanych

Renowacja butów – preparaty

Renowację skórzanych butów przeprowadza się przy użyciu specjalnych preparatów, jakimi są:

– mydło z gliceryną – stosuje się je do dokładnego wyczyszczenia butów,
– pasta matująca skórę – stosuje się ją do odtłuszczenia butów,
– pasta odbudowująca – używa się ją do wypełnienia ubytków powstałych na skórze buta oraz do zniwelowania rys,
– krem koloryzujący – służy do zakrycia przebarwień oraz ubytków koloru, a także małych zarysowań,
– farba do skóry na bazie wody – jest to preparat, który stosuje się do skór gładkich oraz sztucznych. Farby te nie wnikają w głąb materiału tylko pokrywają jego powierzchnię. Środek ten stosuje się do większości par butów i można go nakładać samodzielnie. Farby jednej firmy można mieszać w celu osiągnięcia odpowiedniego koloru,
– farba na pazie alkoholu – wnika ona głęboko w skórzane buty i barwi je w trwały sposób. Aby pofarbować nią buty, należy je dokładnie oczyścić. Preparat ten stosuje się do skór licowych oraz zamszu. Farby te także mogą być ze sobą mieszane.

Polecamy: https://dom-szampana.pl/najbardziej-znane-prestizowe-marki-ubran/

Naprawa butów – krok po kroku

Renowacja butów skórzanych przeprowadzać można samodzielnie w domu lub przez specjalistę w zależności od tego, jak bardzo buty są zniszczone.

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest dokładne oczyszczenie obuwia z kurzu, błota oraz innych zanieczyszczeń. Do oczyszczenia obuwia użyć można ciepłej wody i mydła glicerynowego. Taką mieszanką czyścimy buty szczotką z miękkim włosiem lub gąbką. Jeśli będziemy farbować nowe buty krok ten można pominąć. Czyszczeni butów pozwoli także na zmiękczenie skóry, co ułatwi jej malowanie. Zanieczyszczenia usunąć można przy użyciu środków do czyszczenia skór lub zamszu. Po oczyszczeniu należy zaczekać, aż buty wyschną.

Do malowania butów ze skóry zwykłej używa się pędzla, który dokładnie należy namoczyć w farbie wstrząśniętej przed użyciem. Obuwie ze skóry licowej maluje się za pomocą pędzelka do szwów i zagłębień oraz gąbeczki służącej do rozprowadzania farby po powierzchni buta.

Kiedy farba wyschnie, czynność należy powtórzyć tyle razy, aby osiągnąć pożądany efekt kolorystyczny na obuwiu.

buty skórzane renowacja

Zalety odnawiania butów

Najważniejszą zaletą jest to, że buty po renowacji wyglądają ładnie i można ich używać przez długi czas. Dobrze przeprowadzony zabieg renowacji nada skórze poprzednich cech użytkowych, które podczas noszenia zanikły. Po renowacji buty są elastyczne i i miękkie, co umożliwia ich wygodne noszenie.
Jeśli podczas renowacji obuwia przeprowadzone będzie woskowanie wtedy buty dodatkowo będą chronione przed działaniem wilgoci oraz innych czynników atmosferycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.