Niespodziewana i gwałtowna pandemia koronawirusa zmieniła dotychczasowe życie wszystkich ludzi. Trzeba było szybko przeorganizować znany świat, pozbyć się przyzwyczajeń i nauczyć się nowej rzeczywistości z rygorystycznymi zasadami bezpieczeństwa. Obowiązek noszenia maseczek, dezynfekcja i długotrwały lockdown. Izolacja wyryła w psychice człowieka swoje widoczne piętno. Jakie skutki ma izolacja w czasie COVID-19?
Spis treści:
Izolacja w czasie pandemii COVID -19, a obniżenie nastroju
Lockdown to przymusowe zamknięcie w domu. Oznacza ono praktycznie brak kontaktu z drugim człowiekiem. Ograniczone spotkania towarzyskie, kontakty rodzinne nie są niczym przyjemnym. Dodatkowo natychmiast trzeba było przenieść różne aspekty życia do jednego miejsca, czyli do domu. Dom zamienił się w miejsce pracy, opieki nad dziećmi, które nie mogły korzystać z przedszkoli, żłobków i szkoły. W domu należało znaleźć przestrzeń do pracy, nauki zdalnej, życia rodzinnego i odpoczynku. To nawarstwienie się tylu nieoczekiwanych sytuacji jest już bardzo stresujące i wyczerpujące psychicznie. Do wszystkiego doszedł jeszcze ciągły lęk przed zarażeniem, strach przed utratą pracy i wielka niewiadoma związana z czasem trwania pandemii. Izolacja w czasie pandemii COVID -19 negatywnie wpływa na nasze emocje i samopoczucie. Pojawia się spadek nastroju, a w jego konsekwencji nie rzadko obserwowana jest depresja. Według badań, od początku pandemii ¼ polskiego społeczeństwa odczuwa:
- długotrwałe przygnębienie,
- frustrację
- spadek energii.
Przedłużający się czas odosobnienia nie wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne. Zwłaszcza, że nie można tych emocji rozładować w naturalny sposób idąc z przyjaciółką do kawiarni, ćwicząc na siłowni czy biorąc udział w zorganizowanych imprezach masowych takich jak: koncerty czy zawody sportowe. Mimo pojawienia się szczepionek, życie wciąż ma dużo ograniczeń. Jak sobie radzić z tym problemem?
Izolacja w czasie pandemii COVID -19, a skuteczne sposoby na poprawę nastroju
Nie możemy cały czas tylko się zamartwiać, choć w przypadku trwającej już niemal dwa lata pandemii, jest to bardzo trudne. Dostosowując się do panujących warunków, musimy pokonać w jakiś sposób emocjonalny kryzys. Im dłużej w nim będziemy tkwić, tym trudniej będzie się z niego wydostać. Izolacja w czasie pandemii COVID -19 powinna pomóc nam zadbać o siebie. A jest na to kilka prostych sposobów:
- Nie spędzajmy całego dnia w dresie przed telewizorem czy przed ekranem komputera. Wyjdźmy na spacer po lesie, parku. Nauczmy dzieci na przykład gotowania.
- Ważna jest odpowiednia regeneracja organizmu i właściwa ilość snu w ciągu doby – 6-8 godzin.
- Cieszmy się z drobnych przyjemności.
- Doceniajmy to, co mamy.
- Dzwońmy do siebie.
Gdy pojawia się stan długotrwałej apatii, której towarzyszy bezsenność, spadek motywacji i brak sił do działania, pamiętajmy, że są to sygnały ostrzegawcze, jakie wysyła nasz organizm. Warto wtedy sięgnąć po pomoc specjalistów np. z Harmonia LUX MED. Nie bójmy się tego. Wiedza psychologiczna pomoże nam w wyrażaniu własnych uczuć i nazywaniu aktualnego stanu. A to jest pierwszy i najważniejszy krok, który pomoże przezwyciężyć problemy wynikające z izolacji w czasie pandemii.
Materiał partnera