dom-szampana.pl

Lifestyle Blog

Wpływ palenia papierosów i picia alkoholu na wątrobę
Zdrowie

Wpływ palenia papierosów i picia alkoholu na wątrobę

Palenie papierosów zazwyczaj idzie w parze z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Nadużywanie tych substancji znacząco wpływa na zdrowie, powodując uszkodzenie wątroby, co w rezultacie może doprowadzić do śmierci. Należy pamiętać, że wątroba jest jednym z największych i najbardziej złożonych organów w ciele, magazynuje składniki odżywcze i produkuje białko oraz enzymy potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego trzeba się o nią troszczyć.

Wpływ alkoholu na wątrobę

Wątroba jest najbardziej podatna na uszkodzenia spowodowane spożywaniem alkoholu, ponieważ to właśnie ona metabolizuje różnego rodzaju toksyny w tym alkohol. Intensywne picie napojów alkoholowych przez kilka dni prowadzi do stłuszczenia wątroby, czyli najwcześniejszego etapu uszkodzenia organu. Jeśli nie zaprzestaniemy spożycia alkoholu i będziemy kontynuować, codzienne spożywanie grozi nam marskość wątroby. Stadium to jest nieodwracalne i wiąże się z objawami chorej wątroby, takimi jak utrata masy ciała, krwotoki układu pokarmowego czy nawet uszkodzenie mózgu a w ostateczności śmierć.

Negatywny wpływ papierosów na wątrobę

Nałogowe palenie klasycznych papierosów, jak i tych elektronicznych niszczy naszą wątrobę. Podobnie jak alkohol, tak papierosy doprowadzają do niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Nałogowe palenie może skutkować rakiem krtani i płuc, jest również czwartą przyczyną nowotworów wątroby. Notoryczne łączenie papierosów z alkoholem zwiększa ryzyko chorób oraz prowadzi do wyniszczenia organizmu.

Zbadaj się zanim będzie za późno

Spożywając substancje szkodliwe dla naszego zdrowia takie jak alkohol lub papierosy, znajdujemy się w podwyższonej grupie ryzyka, jeśli chodzi o uszkodzenia wątroby i inne choroby, które mogą nas dotknąć. Warto zgłosić się na badanie przesiewowe GGTP w kierunku chorób wątroby lub uzależnienia od alkoholu, pomoże to uzyskać pełen obraz naszego stanu zdrowia. Badanie polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej. Na badanie należy przyjść na czczo oraz nie palić papierosów, ponieważ wyniki nie będą jednoznaczne z naszym stanem zdrowia. Kolejnym ważnym badaniem jest próba wątroby. Co najmniej dobę przed nim należy powstrzymać się od spożywania alkoholu.

Leczenie wątroby

Regeneracja zniszczonej wątroby powinna zacząć się od zerwania z nałogiem. Jeśli nasza silna wolna nas zawodzi, warto poprosić o pomoc i skorzystać z terapii odwykowej w przypadku alkoholu. Nałóg papierosowy możemy powstrzymać poprzez skorzystanie z preparatów takich jak Recigar, który pomaga pozbyć się chęci zapalenia papierosa – https://recigar.pl/wplyw-palenia-papierosow-i-alkoholu-na-watrobe/. Niezwykle istotna przy regeneracji wątroby jest również odpowiednia dieta. Każdy lek lub substancję należy stosować ostrożnie, a w przypadku wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.Zdrowie ma się tylko jedno, dlatego warto rzucić nałóg i zadbać o wątrobę. Jeśli sami nie potrafimy odstawić alkoholu lub papierosów, możemy sięgnąć po specjalne preparaty lub poprosić o pomoc lekarza. Zregenerowana wątroba będzie prawidłowo funkcjonować, a my sami odzyskamy życiodajną energię.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.